BEZPŁATNA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI W 24h!
BEZPŁATNA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI W 24h!
Numer tel:

+48 796 554 371

Adres email:

biuro@minimai.pl

Rośliny w miejscu pracy - 5 korzyści.

Sposób, w jaki pracujemy, stale się rozwija – od tak zwanego „open space” po pracę zdalną. Niektóre z największych firm na świecie zdają sobie sprawę z korzyści, jakie mogą przynieść rośliny w miejscu pracy osobom tam wykonującym swoje obowiązki co za tym idzie, samej korporacji.

Wraz z rosnącą popularnością roślin domowych, wiele badań naukowych identyfikuje liczne korzyści, które wynikają z ich posiadania. Mamy naturalne pragnienie, aby być bardziej związani z naturą, nazywa się to „biophilia”. Niestety rzeczywistość polega na tym, że w miejscach, gdzie spędzamy większość czasu w ciągu tygodnia, zazwyczaj brakuje naturalnych elementów.

Posiadanie pewnych form zieleni w naszej przestrzeni roboczej jest niezwykle ważne. Bez względu na to, czy pracujemy w biurze, czy w domu. Przejdźmy do pięciu korzyści z posiadania roślin w miejscu pracy.

  • Rośliny poprawiają zdrowie pracowników – Gdy Twoja przestrzeń robocza ma słabą wentylację, możemy poczuć się zamknięci i często zaczyna nas męczyć ból głowy czy trudności z koncentracją. Nazywa się to często „chorobą budynku”. Dodanie roślin w tego typu miejscach może mieć znaczący wpływ na poprawę samopoczucia pracowników. Rośliny naturalnie filtrują powietrze z toksyn podczas oddychania, co sprawia, że jest ono czystsze i świeższe. Ponadto, rośliny mogą dodać jasnych kolorów, ożywiając przestrzeń!
  • Pomagają zmniejszać poziom stresu – Możemy kochać swoją pracę, ale to nie ukrywa faktu, że może ona przysparzać nam stresu, a czasem jest to nieuniknione. W 2010 roku przeprowadzono badanie na Uniwersytecie Technologicznym w Sydney, aby zbadać wpływ roślin doniczkowych na nasze zdrowie psychiczne. Wyniki pokazały spektakularne efekty! 

Okazało się, że udało się uzyskać:

   • zmniejszenie napięcia/lęku o 37%,
   • spadek objawów depresji o 28%,
   • spadek chronicznego zmęczenia o 38%,
   • 44% redukcja gniewu i wrogości w miejscu pracy.
 • Rośliny biurowe pomagają zwiększać produktywność – Biura, w których brakuje roślin doniczkowych, są uważane za mniej efektywne środowiska pracy. Dodanie kilku żywych akcentów, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2014 roku przez Uniwersytet w Exeter, może zwiększyć produktywność nawet o 15%! Kiedy pracownicy mają kontakt z naturą w swoim otoczeniu, zwykle osiągają lepsze wyniki w testach skupienia uwagi.

 • Rośliny biurowe zwiększają kreatywność – Raport Human Spaces przeprowadzony w 2015 roku (dotyczący tak zwanej blokady twórczej) wykazał, że przestrzenie biurowe z elementami naturalnymi uzyskały wynik o 15% korzystniejszy niż biura bez elementów roślinnych. Jasne kolory liści i kwiatów oraz zapachy pomagają stymulować naszą wewnętrzną kreatywność, uwalniając przepływ pomysłów. Wynika to z naszej naturalnej zdolności do relaksu w środowisku naturalnym.

 • Rośliny redukują hałas – Wraz z ciągłym rozwojem środowisk biurowych, przestrzenie typu „open space” stają się coraz bardziej popularne. Jedną z ich wad to często znaczny poziom hałasu. Projektowanie biur z uwzględnieniem obecności roślin może pomóc w absorpcji części dźwięków, co pomaga pracownikom skupić się na pracy. Jest to szczególnie istotne w biurach z betonowymi ścianami lub podłogami. Według badań przeprowadzonych w 1995 roku przez London Southbank University, umieszczanie większych roślin doniczkowych w różnych miejscach, w szczególności w rogach, ma pozytywny wpływ na zmniejszenie poziomów hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk