BEZPŁATNA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI W 24h!
BEZPŁATNA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI W 24h!
Numer tel:

+48 796 554 371

Adres email:

biuro@minimai.pl

Rośliny lubiące cień

shade-friendly-indoor-plants

Rośliny tolerujące cień zazwyczaj można znaleźć (w środowisku naturalnym) poniżej korony drzew w lesie lub dżungli. Rozwijają się w miejscach o niskim natężeniu światła na poziomie gruntu lub wspinają się na drzewa. Możemy wykorzystać tę wiedzę i znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w naszych domach. Poniżej przedstawiamy przykłady 7 roślin lubiących cień, które możesz dołączyć do swojej kolekcji.

#1 Nefrolepis - paprotka

Jeśli kiedykolwiek spacerowałeś przez las z pewnością widziałeś paprocie, jest na to dobry powód. Te rośliny kochają cień! Ich liście są wrażliwe na światło i zbyt duża jego ilość może im nawet zaszkodzić.

Paproć nie tworzy kwiatów. Zamiast tego wytwarza na spodniej stronie liści drobne zarodniki, zwykle wiosną lub latem.

#2 Aspidistra wyniosła

Ta roślina tolerująca cień jest jedną z najłatwiejszych w uprawie. Naturalnie występuje w lasach Japonii i Tajwanu. Aspidistra lubi zacienione miejsca i może przeżyć bez wody nawet przez 1 miesiąc (w zależności od temperatury i nasłonecznienia).

Aspidistra cechuje się powolnym wzrostem. Roślinę należy przesadzać w odstępie 4 lat, na wiosnę. Najlepszym podłożem dla niej jest ziemia gliniasto-torfowa wymieszana z podstawowym nawozem.

#3 Palma Kencja

Palma Kncja została rozpowszechniona ze względu na fakt, że lubi cień i jest łatwa w pielęgnacji. To doskonały wybór, jeśli chcesz dodać odrobinę elegancji do ciemnego pomieszczenia.

Palma Kencja jest jedną z najczęściej stosowanych roślin w biurach i firmach na całym świecie ze względu na jej zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń.

#4 Dracena wonna

Mimo że Dracena wonna pochodzi z Afryki, dobrze toleruje cień. Wystarczy jedynie zadbać, aby nie nawadniać jej zbyt często kiedy ustawiona jest w miejscu słabo nasłonecznionym. Przed podlewaniem sprawdź wilgotność gleby.

Dracena wonna jest jednym z niewielu roślin, które są stosowane w Feng Shui do poprawy energii domu lub biura. Uważa się, że roślina ta ma bardzo pozytywny "fluid" i może pozytywnie wpływać na harmonię oraz równowagę w pomieszczeniach.

#5 Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty dobrze radzi sobie w zacienionych pomieszczeniach, ale najlepiej rośnie w jasno oświetlonym miejscu (jeśli to możliwe). Praktycznie można ją postawić prawie wszędzie, wystarczy tylko unikać nadmiernego podlewania, jeśli znajduje się w bardzo zacienionym miejscu. Uważaj, czy liście nie stają się zbyt miękkie - jeśli tak się dzieje, przenieś ją w miejsce gdzie światła jest więcej.

Figowiec sprężysty jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych - wciąż bardzo popularną w dekoracji wnętrz. Jest również stosowana w przemyśle kauczukowym jako źródło naturalnej gumy, która produkowana jest poprzez nacięcie kory rośliny.

#6 Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to roślina, która lubi cień. Najlepiej rośnie w jasno oświetlonym miejscu z dala od bezpośredniej ekspozycji na słońce. Epipremnum złocisty to właściwie roślina pnąca, która w naturalnym środowisku rośnie do góry, aby dotrzeć do koron drzew gdzie światła jest więcej.

Według badania NASA z 1989 roku, Epipremnum złocista jest jednym z najlepszych naturalnych filtrów powietrza i pomaga w usuwaniu toksyn, takich jak benzen, formaldehyd i trójchloroeten.

#7 Filodendron pnący

Filodendron pnący to wisząca roślina lubiąca cień. Nie pozwól, aby stała w miejscu, które jest zbyt nasłonecznione, a odwdzięczy się pięknymi i bujnymi liścmi.

Filodendron pnący to popularna roślina w Azji, gdzie często jest wykorzystywana w celach dekoracyjnych, a także w medycynie ludowej jako środek na niestrawność i inne dolegliwości żołądkowe.

Pamiętaj, że wszystkie rośliny doniczkowe wymagają pewnej ilości światła, nawet jeśli jest ono pośrednie. Jeśli szukasz rośliny do łazienki, która może nie otrzymywać żadnego światła – być może powinieneś rozważyć wariant plastikowy, chociaż osobiście nie popieramy takiego pomysłu :].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk